Broušení wolframových elektrod

Broušení wolframových elektrod

Brúska volfrámových elektród veľmi uľahčuje prácu pri brúsení špičky na elektródach. Avšak nie je to tak úplne jednoduché. Aby brúsenie bolo efektívne a to správne brúsenie naozaj je, musia sa dodržiavať určité pravidlá o dĺžke a priemere špičky a tiež o správnom smere a spôsobe brúsenia. Správne obrúsená špička volfrámovej elektródy má výrazný vplyv na životnosť elektródy a tiež na kvalitu zvaru. 

 

Správna dĺžka a priemer špičky

Elektródy sa správne brúsia do špičky , ktorej dĺžka má byť veľká asi ako 1 až 1,5 násobok jej priemeru. Napr. 2,4 obrúsime na dĺžku špičky 2,4 – 3,6 mm.

Špička elektródy má byť po brúsení otupená a to tak, aby priemer otupenej špičky tvoril cca 10% celkového priemeru elektródy. Elektróda s priemerom 2,4 mm bude mať špičku otupenú na priemer 0,24 mm).

Pravidlá správneho obrúsenia

Správne otupenie má veľký vplyv na zníženie záťaže na špičku a tým veľmi predĺži jej životnosť . Nezabudnite si pred brúsením skontrolovať, či je koniec elektródy v poriadku, teda nenalomený a nenarezaný . Medzná pevnosť zrna elektródy je totiž menšia ako pevnosť jednotlivých kryštálov. Elektródy majú preto sklon uvoľňovať sa pri mechanickom namáhaní pozdĺž zŕn. Vysoké zahriatie elektródy pri zváraní potom spôsobuje tvorenie trhlín v špičke.


Brúsenie elektród robte veľmi opatrne, aby sa zabránilo poškodeniu hraníc zŕn mechanickou silou. Brúsenie sa musí vykonávať len ľahkým tlakom, pretože pri veľkej tvorbe tepla môže dôjsť aj k napätiu v zrnách a poškodeniu hraníc zŕn. 

Nepokúšajte sa elektródu obrúsiť ručne !!! Je nutné používať brúsny kotúč a to s čo najjemnejším zrnom. Najlepší je diamantový kotúč s umelohmotnou alebo kovovou textúrou. Korundové brúsne kotúče vykazujú vzhľadom na ich tvrdosť horšie brúsne výsledky.

Jednoznačne platí, že čím je jemnejšie brúsenie = tým je vyššia životnosť elektródy.

Ideálne je použitie špeciálne brúsky na volfrámové elektródyJej obstarávacia cena je síce vysoká, ale pre špecializované zváracie pracoviská alebo profesionálne zvárače sa naozaj oplatí.

Správny uhol brúsenia

Je dôležité brúsiť elektródu pozdĺžne tak, aby vrypy po brúsení boli rovnobežne s pozdĺžnou osou elektródy.

Vystredenie:  veľmi záleží na tom, aby špička bola naozaj v osi elektródy. Pri excentricite vzniká nebezpečenstvo nestabilného oblúka. Najmä pri automatickom zváraní potom vzniká nebezpečenstvo, že hoci je elektróda presne fixovaná k materiálu úchytom elektródy, chybné vycentrovanie špičky spôsobí, že zváracia energia nie je privedená na požadované miesto.

 

Uhol nabrúsenia:  spolu s priemerom elektródy má tento uhol rozhodujúci vplyv na kvalitu zvaru. 

Oblúk je zrkadlovým obrazom uhla brúsenia. Ostrý uhol elektródy prenáša energiu na malú plochu s veľkým natavením. Tupý uhol elektródy prenáša rovnaký zvárací prúd na veľkú plochu s pomerne plytkým natavením. Ako už bolo uvedené vyššie, platí, že dĺžka špičky má byť asi 1 - 1,5 násobok priemeru. Z toho vyplýva uhol zbrúsenia. Je ale samozrejme možné pre dané podmienky zvoliť iný uhol.

Vyobrazenie znázorňuje, aký tvar má tavný kúpeľ pri rovnakom prúde ale rôznych uhloch špičky.

 

JE TREBA DBAŤ NA TO, ABY ELEKTRODY BOLI V PRAVIDELNÝCH INTERVALOCH STAROSTLIVO PREBRUŠOVANÉ A TO UŽ PRED ICH OPOTREBENÍM. 

V ŽIADNOM PRÍPADE SA NESMIE ČAKAŤ NA TO, AŽ SA KVALITA ZVARU ALEBO ZAPAĽOVACIE VLASTNOSTI VIDITEĽNE ZHORŠIA. 

OKAMŽITÉ PREBRÚSENIE JE TIEŽ NUTNÉ V PRÍPADE DOTYKU ELEKTRODY S TAVNÝM KÚPELOM.

 

Volfrámové elektródy nájdete na našom eshope tu 

Odoslať článok známemu   Vytlačiť