Zváranie ceóčkom pri zváraní metódou MIG/MAG

Zváranie ceóčkom pri zváraní metódou MIG/MAG
Zváranie plynom CO2 vyžaduje znalosť dvoch základných zváracích polôh, poďme sa na ne pozrieť...
 

Na úvod musíme spomenúť, že na zváranie metódou MIG/MAG potrebujete tomu zodpovedajúce vybavenie, teda zváračku ktorá zvárať metódou MIG/MAG vie. Zváračka MIG/MAG vám zaistí profesionálne výsledky vašej práce. 

Zváračka MIG/MAG Používa sa na zváranie hliníka, horčíka alebo titánu. Touto metódou zvaríte ľahko aj nelegovanú, vysokolegovanú i nízkolegovanú oceľ.

Existujú dve základné metódy, ako zvárať céóčkom. Jedná sa o polohy zvárania vzad a zvárania vpred.

Prvá poloha – zváranie vzad

Túto polohu použijete pokiaľ potrebujete realizovať krycie vrsty tupých zvarov, alebo sa chystáte zvárať materiál s väčšou hrúbkou. Výhody tejto metódy sú napríklad väčšia stabilita vzniknutého elektrického oblúka, alebo aj fakt, že zvarová húsenica, ktorá takto vznikne, bude užšia. Povrch vzniknutej zvarovej húsenice bude tiež hrubší. Pri tejto metóde bude menšia pórovitosť zvaru, pretože zvarový kúpeľ zostáva dlhšie v tekutom stave. Pri tejto metóde sa neobjavujú studené spoje, ani neprievary.

Prvá poloha – zváranie vpred

Zváranie vpred vám ponúka dokonalý výhľad do úkosu, preto je úplne dokonalé napr. pri zváraní tenších plechov. 

Musíte si ale byť vedomí toho, že vám zváracia hubica zakryje výhľad na zváraciu húsenicu. Ako jednu z najväčších výhod tejto metódy je možné považovať dobré ovládanie tekutého kúpeľa priamo v koreni zvaru. Vzniknutá zvarová húsenica bude trochu širšia. Pri tejto metóde by sa skúsený zvárač mal vyvarovať nebezpečenstvu predbiehania zvarového kúpeľa a následného rizika vzniku studeného spoja. Vysoká rýchlosť tuhnutia pri tejto metóde môže viesť k pórovitosti materiálu.

 

Zváranie céóčkom predstavuje pre skúseného zvárača istotu dobre odvedenej práce. Pokiaľ si nie ste istí, ktorú z metód použiť, vyskúšajte si jednotlivé metódy na skúšobnom materiáli.

Odoslať článok známemu   Vytlačiť