Zváranie metódou TIG

Zváranie metódou TIG
Poďte sa s nami pozrieť na princíp zváracej metód TIG.

Zváraciu metódu TIG môžete poznať ako:

  • Zváranie tigom
  • metóda TIG
  • metóda WIG

Ide o spôsob zvárania, pri ktorom vytvárate veľmi atraktívne zvary, takže sa hodí na viditeľné miesta. TIG je skratka z anglických slov Tungsten Inert Gas, WIG z nemeckého Volfrám Inert Gas. Preložené do slovenčiny je to zváranie pod argónom.

Princíp metódy TIG

Pri tejto metóde využívate teplo zo zapáleného elektrického oblúka. Teplo, ktoré sa uvoľňuje, je udržiavané vďaka použitiu volfrámovej elektródy, ktorá sa netaví. Ďalej je potrebné použiť tyčku s dĺžkou obvykle 1 meter (niekedy je možné zvárať aj bez tohto prídavného materiálu tým, že sa natavia okraje materiálu, ktorý zvárate).

Horák pre metódu TIG

Nevyhnutnou súčasťou pre  zváranie tigom  je TIG horák. Ten je pripojený k zdroju pomocou multifunkčného kábla horáka. Obsahuje silový vodič a plynovú hadicu pre ochranný plyn. Niektoré horáky sú navyše vybavené chladiacou kvapalinou, ktoré majú za úlohu horák v priebehu práce chladiť. Elektródu môžete do horáka upnúť v akej polohe potrebujete.

Zváracia metóda TIG DC

Metódu TIG môžeme rozdeliť ešte na dve čiastkové metódy, podľa toho, aký používate zdroj. Jednosmerný (DC) zdroj využívaný pri metóde TIG DC, a je vhodný na zváranie uhlíkovej ocele, nerezu, ocele s obsahom medi, niklu, titánu a ich zliatin. Pri zváraní touto metódou je potrebné zvoliť šedú alebo zlatú volfrámovú elektródu.

Zváracia metóda TIG AC

Ide o druhú z čiastkových metód zvárania tigom. Využíva sa tu striedavého (AC) zdroja. Túto metódu používame na zváranie hliníka a horčíka. Za týmto účelom volíme fialovú alebo zelenú volfrámovú elektródu. Predtým sa používala tiež elektróda s prídavným prvkom tóriom, ktorého použitie je dnes ale kvôli rádioaktivite zakázané.

Zváračky pre metódu TIG.

Odoslať článok známemu   Vytlačiť